Optyczne.pl

Partnerzyproclub.pl - Profesjonalny Sklep Fotograficzny, Profesjonalny Sklep Foto, Sklep Fotograficzny, Sklep Foto, Sklep wideo, Sklep video, sprzęt Foto, sprzęt Fotograficzny, sprzęt video, sprzęt wideo, produkty fotograficzne, produkty Foto, produkty video, produkty wideo, akcesoria Foto, akcesoria fotograficzne, akcesoria video, akcesoria wideo, kamery video, kamery wideo, Aparaty fotograficzne, aparaty cyfrowe, kamery cyfrowe, Lustrzanki, bezlusterkowce, obiektywy zoom, Macro, Makrofotografia, Monitory, filtry, filtry Foto, filtry fotograficzne, filtry video, filtry wideo, wypożyczalnia sprzętu Foto, CPS, Macro fotografia, warsztaty fotograficzne, szkolenia, studio fotograficzne, wyposażenie studia,  zdjęcia, fotografia, kamera gopro, Hero Black, phantom, phantom 2,  full Frame, Canon, Sony, Panasonic, Olympus, Pentax, Nikon, Leica, Fujifilm, 
Lumix, Alfa, Sandisk, Hoya, Lowepro, Zoom, PowerShot, Ixus, EOS, Cinema, Legria, pełna klatka, Manfrotto, statywy, torby fotograficzne, torby Foto, torby video, torby wideo, futerały fotograficzne, plecaki fotograficzne, oświetlenie studyjne, GoPro, dji, Hero, ilce, Eizo, spiker, tamron, Zeiss, Tokina, gh4, om-d, lumix, dron, qadrotopter,  akcesoria, pen, nex, obiektywy, aparaty, kamery, zdjęcia, LensPen, Canon akcesoria, Sony akcesoria, Panasonic akcesoria, Olympus akcesoria, Leica akcesoria, Fujifilm akcesoria, Pentax akcesoria, Nikon akcesoria, GoPro akcesoria, karty pamięci.
Test obiektywu

Nikon Nikkor AF-S DX 55-200 mm f/4-5.6G IF-ED VR - test obiektywu

Nikon Nikkor AF-S DX 55-200 mm f/4-5.6G IF-ED VR
30 października 2007
Arkadiusz Olech Komentarze: 7

1. Wstęp

Jeśli chodzi o stabilizację obrazu, to walka o klienta odbywa się niejako na dwóch frontach. Dwaj najwięksi gracze na rynku - Canon i Nikon, jeszcze w czasach fotografii analogowej postawili na obiektywy ze stabilizacją optyczną. Po wprowadzeniu cyfrowych lustrzanek, nie zmienili taktyki, unowocześnili mechanizmy stabilizacji twierdząc, że osiągają one obecnie możliwości sięgające poziomu 4 EV (czyli pozwalające wydłużyć czas ekspozycji nawet 16-krotnie).

Główni konkurenci Canona i Nikona, czyli firmy takie jak Olympus, Sony czy Pentax, postawiły na stabilizację matrycy. Takie rozwiązanie ma jedną i niepodważalną zaletę - kupuje się je raz, wraz z korpusem i ma się już na zawsze do wszystkich obiektywów, które nam wpadnie do głowy podpiąć do naszego "body". Ta zaleta pociąga za sobą drugą - rozwiązanie ze stabilizacją matrycy jest znacznie tańsze. Jest to tym bardziej prawdziwe, gdy porównamy ceny odpowiednich obiektywów Canona i Nikona bez stabilizacji i z nią. Różnice te potrafią sięgać poziomu rzędu 1000-1500 zł, co pokazuje, że tyle mniej więcej musimy dopłacić za stabilizację w obiektywie.

O ile zawodowców nie trzeba przekonywać do zalet wysokiej jakości obiektywów wyposażonych w stabilizację, rynek amatorski rządzi się swoimi prawami. Tam klient bardzo często da się skusić na mniej wydajną stabilizację matrycy (choć to może się zmienić, bo nowy Olympus E-3 ma mieć stabilizację matrycy na poziomie nawet 5 EV), wychodząc ze słusznego założenia, że do jego amatorskich zastosowań nie jest potrzebna mu wydajna stabilizacja z bardzo drogich profesjonalnych szkieł. Wiedząc, że drogich obiektywów kupował nie będzie i że zadowoli się dobrymi zamiennikami Sigmy, Tamrona czy Tokiny, wybierze korpus, który da mu stabilizację z każdym z tych obiektywów.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - R E K L A M A - - - - - - - - - - - - - - - - - -

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Canon i Nikon zdają się być świadomi tego problemu, o czym świadczą niedawne premiery tanich obiektywów amatorskich wyposażonych w tanią stabilizację. Jednym z takich przykładów jest właśnie Nikkor 55-200 mm f/4.0-5.6G DX AF-S VR, który kosztując trochę ponad 1000 zł jest tylko o 200 zł droższy od swojego odpowiednika bez stabilizacji. Ponieważ Nikkor 55-200 mm f/4.0-5.6G DX AF-S bez stabilizacji został już przez nas przetestowany, nadarza się okazja do porównania jego możliwości z wyposażonym w stabilizację kuzynem. Zapraszamy więc do lektury!

Obiektyw do testu wypożyczył sklep Cyfrowe.pl.