Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

Optyczne.pl

Test obiektywu

Nikon Nikkor Z 24-70 mm f/2.8 S II - test obiektywu

8 maja 2026
Komentarze czytelników (56)
  1. krukm
    krukm 8 maja 2026, 19:22

    Fajnie, że jest progres. Mam poprzednika i dla mnie jest bardzo ostry. Nie wiem jak może być jeszcze ostrzejszy. Co prawda to nie obiektyw do fotografii przyrodniczej i znacznie rzadziej się cropuje, więc taka rozdzielczość aż nadto wystarczy. Fajnie, że to nie odświeżany kotlet, tylko coś zupełnie nowego i dodatkowo jeszcze ten silnik AF - pewnie będzie wprowadzany w kolejnych modelach.

  2. ryszardo
    ryszardo 8 maja 2026, 19:47

    I to się nazywa dobry obiektyw. Szczególnie praca pod światło wygląda dobrze.
    Patrząc na zdjęcia widać naprawdę ładny, czysty obraz. Na pewno pogoda pomagała, ale jakość obiektywu też zrobiła swoje.

  3. sektoid
    sektoid 8 maja 2026, 20:25

    No ładne cacko.

  4. Avalone
    Avalone 8 maja 2026, 20:42

    A gdzie brak wbudowanej lampy błyskowej w wadach? :)

  5. rhalf
    rhalf 8 maja 2026, 20:56

    Miła odmiana po chińskich powłokach.

  6. JarekB
    JarekB 8 maja 2026, 21:49

    Brawo Nikon!

  7. filemon112
    filemon112 8 maja 2026, 22:34

    Obiektyw powinien ważyć kilo. Plastix?

  8. JarekB
    JarekB 9 maja 2026, 01:28

    Przeczytaj test🤷 .

  9. photopolis
    photopolis 9 maja 2026, 07:55

    "Przy filmowaniu jest co poprawiać, ale ja nie filmuję w ogóle"

    Cytat dnia 😁

  10. photopolis
    photopolis 9 maja 2026, 07:58

    PS
    Pardon, umieściłem wpis pod niewłaściwym artykułem.

  11. Negatyw
    Negatyw 9 maja 2026, 09:09

    @rhalf:
    "Miła odmiana po chińskich powłokach."

    Nikon na soczewkach zawsze stosował własne, czyli japońskie powłoki. Nie wiem skąd ta informacja o chińskich powłokach?

  12. Arek
    Arek 9 maja 2026, 09:54

    No ale rhalf nie odnosił się do Nikona tylko do ostatnich testów szkieł producentów chińskich. Faktem jest, że u nich jeszcze praca pod ostre światło często potrafi pozostawiać sporo do życzenia, choć progres widać.

    Natomiast producenci japońscy mają w tym więcej doświadczenia i robią to wciąż lepiej. Wynik tego Nikona, wcześniej testowanej Sigmy (i np. dwóch Sigm które mam teraz w testach) to potwierdza.

  13. Wiktor Majewski
    Wiktor Majewski 9 maja 2026, 10:20

    A było taaaak bliskooo i byłoby wyróżnienie. 😌 Świetny obiektyw! Brawo Nikon!

  14. Wiktor Majewski
    Wiktor Majewski 9 maja 2026, 10:31

    @Arek
    Mamy sezon na keszbeki i recenzowany obiektyw jak podaje Ceneo aktualnie jest dostępny za 9499, więc można JUŻ czterocyfrowo. 😉

  15. Arek
    Arek 9 maja 2026, 10:44

    No to brawo Nikon tym bardziej.

  16. Ryzbor
    Ryzbor 9 maja 2026, 11:26

    Mam nadzieję że teraz zacznie się pojawiać więcej obiektywów z wewnętrznym zoomem. Dobry trend.

  17. ad1216
    ad1216 9 maja 2026, 11:31

    Wiktor Majewski: u wszystkich autoryzowanych dealerów cena ciągle ponad 10 tys. Ceny z niewiadomego źródła są zawsze niższe ale czy przy tej cenie warto ryzykować? 99,9 %Nikoniarzy w Polsce zadowoli się tańszymi odpowiednikami konkurencji lub rebrandowanym przez Nikona Tamronem 28-70 mm

  18. ad1216
    ad1216 9 maja 2026, 11:33

    *28-75

  19. odzio
    odzio 9 maja 2026, 13:47

    "konkurencja nie zasypiała gruszek w popiele." - literówka

  20. TRI-X
    TRI-X 9 maja 2026, 14:06

    Super zoom!!!! Na f:5,6.

  21. leszek3
    leszek3 9 maja 2026, 15:15

    odzio, a jaka ta literówka?

  22. Wiktor Majewski
    Wiktor Majewski 9 maja 2026, 15:21

    @ad1216
    W pasaż foto widzę 9499. Coś jest nie tak z tym sklepem?

  23. ad1216
    ad1216 9 maja 2026, 15:39

    Wiktor Majewski: nie jest oficjalnym sklepem Nikona. Dlaczego? Jakich ma dostawców? Prywatny import? Nie wiem nie kupowałem u nich. Jeśli jeden sklep ma wyraźnie niższe ceny niż oficjalne sklepy to musi być jakiś powód

  24. Amadi
    Amadi 9 maja 2026, 15:45

    Słyszałem jakieś plotki że to mogą być grey importy.

  25. ad1216
    ad1216 9 maja 2026, 15:53

    Wiktor Majewski: ta cena to nie jest cash back jak napisałeś. W innych sklepach Costwold czy E-infinity masz jeszcze taniej 8300 PLN. Jeśli chcesz zaryzykować to kupuj

  26. JarekB
    JarekB 9 maja 2026, 16:56

    ‚ 99,9 %Nikoniarzy w Polsce zadowoli się tańszymi odpowiednikami konkurencji lub rebrandowanym przez Nikona Tamronem 28-75 mm’

    Pewnie dlatego, że tylko 0,1% potrzebuje zakresu 24-27, a Nikkor 24-70/4 jeszcze nie został zaprezentowany 😳.

  27. Wiktor Majewski
    Wiktor Majewski 9 maja 2026, 17:10

    @ad2016
    Spojrzałem tylko na cenę w Ceneo, rzeczywiście cena to nie cashback i nigdy tam nic nie kupiłem, ale sklep działa na rynku ze 20 lat, dają 24 msc gwarancji, raty 0% i mają niezłą opinię na Ceneo, więc może można założyć że to nie oszuści.
    @Amadi
    Może… Nie mam pojęcia.

  28. Nissin
    Nissin 9 maja 2026, 17:41

    @ralf - "Miła odmiana po chińskich powłokach." - jeszcze 30 lat temu, tak pisano o japonskich produktach...teraz wiele firm produkuje w Chinach swoje produkty.

  29. ad1216
    ad1216 9 maja 2026, 18:08

    Wiktor: to że ktoś sprzedaje towar z grey importu czy prywatnego importu to nie znaczy że jest oszustem

  30. ad1216
    ad1216 9 maja 2026, 18:19

    JarekB: po pierwsze nie wszyscy Nikoniarze mają FF a po drugie niewielu stać na obiektyw za ponad 10 tys. Z tego co widzę to wielu też korzysta z przejściówki i obiektywów różnych firm na bagnet F. A Z 24-70 f/4 jest na rynku od 8 lat

  31. ryszardo
    ryszardo 9 maja 2026, 18:24

    @ad1216
    Ale oznacza, że nie masz gwarancji producenta.

  32. odzio
    odzio 9 maja 2026, 18:37

    @leszek3, jak się okazuje nigdzie, tylko byłem niedoedukowany, dzięki :)

  33. ad1216
    ad1216 9 maja 2026, 18:38

    ryszardo: wytłumacz to Wiktorowi Majewskiemu bo to on zachwyca się cenami z pasaż foto. Ja byłem i jestem sceptyczny co do tej oferty

  34. odzio
    odzio 9 maja 2026, 18:47

    Tak z ciekawości, czego zabrakło temu obiektywowi do uzyskania rekomendacji redakcji? Ceny?

    Wad praktycznie nie ma, a jak na szybko zerknąłem to jest o 1/3 lżejszy od konkurencji, poza Sony: link

  35. JarekB
    JarekB 9 maja 2026, 19:00

    ad1216
    f/4 jest na rynku od 8 lat, ale Ty wiesz, że 99,9% weźmie zakres 28-75…

  36. ad1216
    ad1216 9 maja 2026, 19:49

    JarekB : dobrze że w końcu złapałeś że f/4 jest na rynku od 8 lat bo przed chwilą twierdziłeś że jeszcze nie został zaprezentowany ;)) 99,9 już posiada lub dokupi jeden z dużej liczby zoomów standardowych na bagnet Z lub F

  37. cauchy
    cauchy 9 maja 2026, 20:21

    fajny, podobnie jak 70-200II
    żeby Canon jeszcze chciał odchudzić 24-70 o 200g ;) i 28-70 o pół kilo ;)

  38. JarekB
    JarekB 9 maja 2026, 20:36

    ad1216
    Jeszcze 8 lat i zaczniesz czytać ironię. Głowa do góry!

  39. Hubert Multana
    Hubert Multana 9 maja 2026, 20:44

    ad1216 skoro na stronie w informacji karty produktu jest informacja, ze podmiotem odpowiedzialnym jest Nikon Europę, a według opinii kupujących Nikon Europę stwierdził, ze to nie ich produkt to cos tu jednak smierdzi.

    Dodatkowo przepisy europejskie jasno wskazują, ze importer powinien być odpowiednio oznaczony. Czy będąc na karcie produktu i kupując towar masz jasna informacje, ze towar jest importowany spoza EU i nie ma gwarancji producenta? No nie.

  40. ad1216
    ad1216 9 maja 2026, 20:51

    Hubert Multana: podobnie jak ryszardo wytłumacz to Wiktorowi Majewskiemu bo to on zachwyca się cenami z pasaż foto. Ja byłem i jestem sceptyczny co do tej oferty

  41. Hubert Multana
    Hubert Multana 9 maja 2026, 20:56

    Nie trzeba nawet patrzyć na ofertę, wystarczy spojrzeć na to kto jest właścicielem sklepu i jaki jest kapitał zakładowy tej spółki żeby podejmować lepsze decyzje zakupowe ;)

  42. Soniak10
    Soniak10 9 maja 2026, 21:06

    Jeżeli to jest bdb obiektyw, to tym bardziej potwierdza zasadniczą różnicę między FF a np m43: że obiektywy przeznaczone na mniejszą matryce po prostu mniej winietują. Tymczasem winieta na FF, nawet w tym Nikonie, jest solidna. Nie wyobrażam sobie zdjęcia krajobrazowego w słoneczny dzień na pełnej przysłonie i najkrótszej ogniskowej.
    Wiem-wiem: krajobrazu nie fotografuje się (zasadniczo) na pełnej przysłonie, ale jednak. I to jest jedna z przewag mniejszych formatów (także APS) nad FF.

    Quod scripsi, scripsi. 😇

  43. ad1216
    ad1216 9 maja 2026, 21:17

    Wiktor Majewski poczytaj sobie opinie Huberta i może wtedy przestaniesz się tak ekscytować niższymi cenami w pasażu ;))

  44. Wiktor Majewski
    Wiktor Majewski 10 maja 2026, 00:06

    O ho! Zrobiło się gorąco.😊 Dobrze już dobrze, sprawdziłem EAN produktu podany w ofercie i jeśli jest prawdziwy to był przeznaczony na rynek Japoński. @ad1216 miałeś rację nic nie kupujemy w pasaż foto!

  45. Negatyw
    Negatyw 10 maja 2026, 10:29

    @Soniak10:
    "I to jest jedna z przewag mniejszych formatów (także APS) nad FF."

    Formaty same w sobie nic do tego nie mają. Liczy się stosunek: wielkość rejestru do przekątnej sensora. Czym mniej tym gorzej. Aparaty cyfrowe o dużym rejestrze w stosunku do przekątnej matrycy nie mają takiego problemu. Czyli np. lustrzanki cyfrowe FF, lustrzanki średnioformatowe i aparaty cyfrowe wielkoformatowe. W przypadku bezlusterkowców FF i odpowiadających im bezlusterkowców APS-C to mają ten sam rejestr by można było używać obiektywów FF na APS-C, stąd ta "lepszość" bo stosunek rejestr/format aparat cyfrowy APS-C ma korzystniejszy.

  46. Bahrd
    Bahrd 10 maja 2026, 11:01

    Soniak: "Nie wyobrażam sobie zdjęcia krajobrazowego w słoneczny dzień na pełnej przysłonie i najkrótszej ogniskowej.

    Quod scripsi, scripsi."


    'A ja - owszem! A ja - tak!' [ link ]


    Dixi! ;)

  47. Lekka kawaleria
    Lekka kawaleria 10 maja 2026, 11:34

    Winietowanie jest upierdliwe ale nie aż tak jak twierdzą eksperci. Zwykli fotografowie często kadrują zdjęcia krajobrazowe i kropują do formatu 16:9. Co w dużym stopniu redukuje problem. Jeżeli do tego dodamy łatwość korygowania tej wady „in explicit” w sprzęcie lub sofcie to znęcanie się nad winietą jest pewnym fetyszem. Trochę jak wyzywanie przeciwników w pyskówkach na fejsie „ruskimi onucami”. Może warto robić testy winiety dla formatu 16:9 typowego dla krajobrazu?

  48. sektoid
    sektoid 10 maja 2026, 13:12

    Zima to jednak paskudna pora roku.

  49. ad1216
    ad1216 10 maja 2026, 13:56

    Wiktor Majewski: całe dochodzenie przeprowadził Hubert Multana i to jemu podziękuj. Zupełnie nie wiem dlaczego wzięliście mnie jako pośrednika w dyskusji między sobą? ;)

  50. BlindClick
    BlindClick 10 maja 2026, 14:17

    Aha,
    mamy wolny Świat, demokrację, konkurencję, a jak jeden sklep da niższe ceny to od razu razu wiadomo że machlojka.
    I znowu nic nie rozumiem.

  51. Negatyw
    Negatyw 10 maja 2026, 18:22

    @Lekka kawaleria:
    "Może warto robić testy winiety dla formatu 16:9 typowego dla krajobrazu?"

    Bzdury. Obiektyw za 10 baniek i testować tylko środek obrazu?

  52. Soniak10
    Soniak10 10 maja 2026, 19:45

    @Negatyw 10 maja 2026, 10:29
    Formaty same w sobie nic do tego nie mają. Liczy się stosunek: wielkość rejestru do przekątnej sensora. Czym mniej tym gorzej.

    OK, tylko zauważ, że:
    1) lustrzanki w zasadzie odchodzą do lamusa,
    2) porównywałem FF do mniejszych formatów, w tym do m43, które są stosowane zasadniczo wyłącznie w bezlusterkowcach lub kompaktach cyfrowych, więc wydawało mi się całkowicie naturalne, że każdy czytający zrozumie, że nie mam na myśli lustrzanek (lustrzanki średnioformatowe jako specyficzna - profesjonalna - kategoria sprzętu do specjalnych zastosowań, to oddzielna para kaloszy, bo tam ich wymiary i poręczność odgrywa mniejsza rolę niż w FF lub mniejszych formatach),
    3) w przypadku stosunku rejestru do przekątnej sensora, przekątna, która jest w mianowniku tego ułamka, zmienia się w znacznie większym zakresie aniżeli "rejestr", czyli licznik. I z tego właśnie wynika, że im mniejszy format matrycy, tym łatwiej jest uzyskać bardziej równomiernie naświetlony kadr, z mniej widoczną winietą.

    Miałem nadzieję, że na tym forum nie muszę w swoich komentarzach wyjaśniać łopatologicznie tak "oczywistych oczywistości".

  53. Lekka kawaleria
    Lekka kawaleria 10 maja 2026, 22:40

    @negtyw

    “ Bzdury. Obiektyw za 10 baniek i testować tylko środek obrazu?”

    W bańkę to ty się chyba uderzyłeś… albo podajesz cenę w wenezuelskich boliwarach

  54. Negatyw
    Negatyw 11 maja 2026, 08:52

    Obiektyw japoński to w jenach.

  55. orbital
    orbital 11 maja 2026, 15:56

    Często to widzę w recencjach Nikkorów i pokazywania N24-70 f/4. Na tym zdjęciu link wprowadzacie czytelników w błąd. N24-70 f/4 nie zrobi w takiej pozycji żadnego zdjęcia, a pozostałe 2 Nikkory owszem.

  56. Negatyw
    Negatyw 11 maja 2026, 16:10

    @Wiktor Majewski:
    "Zwykli fotografowie często kadrują zdjęcia krajobrazowe i kropują do formatu 16:9. Co w dużym stopniu redukuje problem. Jeżeli do tego dodamy łatwość korygowania tej wady „in explicit” w sprzęcie lub sofcie to znęcanie się nad winietą jest pewnym fetyszem. Trochę jak wyzywanie przeciwników w pyskówkach na fejsie „ruskimi onucami”. Może warto robić testy winiety dla formatu 16:9 typowego dla krajobrazu?"

    Zwykli fotografowie nie kadrują zdjęć. Zdjęcia wkładają do albumu i winieta chowa się pod narożnikiem. Powinni robić testy bez obrazu w rogach zdjęcia.

Napisz komentarz

Komentarz można dodać po zalogowaniu.


Zaloguj się. Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta zarejestruj się.


Następny rozdział