Viltrox AF 16 mm f/1.8 - test obiektywu
4. Rozdzielczość obrazu
Zobaczmy, jak na tym tle wyglądają osiągi obiektywu Viltrox AF 16 mm f/1.8. Wyniki, jakie uzyskał on w centrum kadru, na brzegu matrycy APS-C oraz na brzegu pełnej klatki są zaprezentowane na poniższym wykresie.

W centrum kadru wszystko jest w jak najlepszym porządku. Już na maksymalnym otworze względnym mamy do czynienia z wartością ponad 48 lpmm, która leży zauważalnie powyżej poziomu przyzwoitości. Co więcej, przymykanie przysłony działa bardzo efektywnie i pozwala bardzo szybko polepszyć osiągi. Na f/2.0 uzyskany przez nas rezultat sięga już prawie 52 lpmm, na f/2.8 zwiększa się do ponad 70 lpmm, a najwyższa wartość wynosząca 74.2 lpmm jest osiągana na przysłonie f/4.0.
Jak to się ma do dwa razy droższego modelu Sony FE 16 mm f/1.8 G? Rzućmy okiem na poniższy wykres.

Jak widać, obiektyw Sony, pomimo swoich mniejszych rozmiarów, jest w stanie zaoferować tutaj lepsze osiągi i to na każdej wartości przysłony. Różnice nie są może duże, ale znajdują się zauważalnie powyżej granicy błędów pomiarowych i, szczególnie w okolicach maksymalnego otworu względnego, dadzą się zauważyć na zdjęciach z życia wziętych.
Jeśli chodzi o brzeg kadru, myślałem że większe od Sony rozmiary Viltroksa dadzą tutaj o sobie znać i skutecznie powalczy on ze znacznie droższym konkurentem. Tak się jednak nie stało i Viltrox znów musi uznać wyższość Sony.
Na brzegu matrycy APS-C przysłony f/1.8 i f/2.0 dają wyniki ciut poniżej poziomu przyzwoitości i aby ów poziom uzyskać musimy obiektyw przymknąć do około f/2.2. W przypadku brzegu pełnej klatki to przymknięcie musi być jeszcze mocniejsze i tam musimy dojść do aż f/2.8. Najlepsze rezultaty na brzegu kadru widzimy w okolicach przysłony f/5.6, gdzie mamy do czynienia z naprawdę dobrym poziomem sięgającym wartości rzędu 55 lpmm.
Podsumowując, można powiedzieć, że w kategorii rozdzielczości testowany Viltrox musi uznać wyższość dwa razy droższego modelu Sony. W ogólności, osiągi tańszego modelu są jednak całkowicie akceptowalne i pozwalają nam wystawić w tej kategorii ocenę jak najbardziej pozytywną.
Na końcu tego rozdziału tradycyjnie przedstawiamy wycinki zdjęć naszej tablicy do pomiarów rozdzielczości pobrane z plików JPEG, zapisywanych równolegle z RAW-ami użytymi do powyższej analizy.
A7R IIIa, JPEG, 16 mm, f/1.8 |
![]() |
A7R IIIa, JPEG, 16 mm, f/4.0 |
![]() |