Nikon Nikkor Z MC 105 mm f/2.8 VR S - test obiektywu
4. Rozdzielczość obrazu
Zobaczmy więc jak na tym tle wyglądają osiągi obiektywu Nikkor Z MC 105 mm f/2.8 VR S. Wyniki, jakie uzyskał on w centrum kadru, na brzegu matrycy APS-C/DX i na brzegu pełnej klatki są zaprezentowane na poniższym wykresie.

Zamiast standardowo zająć się omówieniem przedstawionego wykresu, zmienimy trochę podejście i zajmiemy się szczegółowym porównaniem uzyskanych tutaj wyników do bezpośrednich konkurentów, którzy też zostali przetestowani w oparciu o matrycę Nikona Z7. Chodzi oczywiście o Tamrona 90 mm f/2.8 Di III Macro VXD oraz Venus Optics LAOWA FFII 90 mm f/2.8 CA-Dreamer Macro 2X. Porównanie dla osiągów uzyskanych w centrum kadru prezentuje poniższy wykres.

Widać tutaj wyraźnie, że cała trójka obiektywów idzie niejako łeb w łeb. Gdy jeszcze uwzględnimy błędy pomiarowe, okaże się, że na rzeczywistych zdjęciach, wszystkie te obiektywy będą od siebie praktycznie nierozróżnialne. Choć pewną niespodzianką może być fakt, że na najbardziej wymagających przysłonach f/2.8 i f/4.0, to właśnie najdroższy Nikkor zaprezentował rezultaty najsłabsze.
Zanim zaczniemy tutaj narzekać, sprawdźmy jeszcze jak takie porównanie wypada dla brzegu matrycy APS-C/DX. Odpowiedni wykres znajduje się poniżej.

W tym przypadku Nikkor nie pozostawił żadnych złudzeń swoim konkurentom i wypadł od nich wyraźnie lepiej, przez co jako jedyny przekroczył tutaj bardzo dobry poziom 70 lpmm.
Sprawdźmy teraz jak sytuacja wygląda na brzegu pełnej klatki.

Tym razem przewaga Nikkora jest tak duża, że śmiało można używać tutaj słowa deklasacja. Widać teraz wyraźnie, że Nikkor nie skupiał się tylko na żyłowaniu swoich osiągów w centrum kadru, bo priorytetem było zagwarantowanie świetnych rezultatów na całym obrazku. Nikon bardzo wyraźnie pokazał swoim konkurentom, jak powinno się to zrobić prawidłowo. Tym bardziej, że obiektywy makro często stosuje się np. do robienia reprodukcji, a tutaj możliwość uzyskania wysokiej jakości obrazu w całym kadrze jest bardzo ważna.
Na końcu tego rozdziału tradycyjnie przedstawiamy wycinki zdjęć naszej tablicy do pomiarów rozdzielczości pobrane z plików JPEG, zapisywanych równolegle z RAW-ami użytymi do powyższej analizy.
Nikon Z7, JPEG, 105 mm, f/2.8 |
![]() |
Nikon Z7, JPEG, 105 mm, f/4.0 |
![]() |